Масштабний «Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток» провели в Полтаві

25 November 2019

Галузевий форум зібрав представників центральної й обласної влади та місцевих громад, експертів, громадськість і газовидобувні компанії. Розповідаємо, про що дискутували на Форумі та які позиції в учасників процесу.

Форум соціального партнерства проходить у Полтаві не випадково. Голова Держгеонадр Роман Опімах назвав Полтавщину «українською Техащиною» і серцем вітчизняного газовидобутку, адже це один з провідних регіонів із запасів та видобутку блакитного палива.

Керівництво держави одноголосно підтримує видобуток газу в Україні

Очільник Держгеонадр упевнений, що збільшення видобутку українського газу дозволить країні досягти енергетичної незалежності. Це також суттєво збільшить надходження до місцевих бюджетів завдяки децентралізації ренти.

Голова правління Асоціації газовидобувних компаній України Наталія Гребенюк підкреслила важливу роль Форуму соціального партнерства для побудови діалогу між галуззю, владою та громадами.

— Галузь розраховує на ефективну співпрацю з регіонами: громадами, місцевим самоврядуванням, громадянським суспільством. Це важливий елемент взаємодії для досягнення спільної мети – збільшення видобутку газу для країни, — під час виступу зазначила Наталія Гребенюк.

Компанії, які входять до Асоціації газовидобувних компаній України, — це вісім найбільших газодобувних компаній. Разом вони видобувають 92 % газу в Україні, створюють близько 26 тисяч робочих місць і забезпечують 8 % надходжень до бюджету держави.

— У цей турбулентний період газовидобувники сподіваються на підтримку держави у сфері фіскальної політики. Вона повинна бути стабільною і послідовною.Також покладаємося на підтримку в регіонах, тому що тут компанії працюють, вибудовують відносини з місцевими громадами, обласними радами. Від того, якими ці відносини будуть, залежить той обсяг газу, який компанії зможуть добувати в Україні, та енергетична безпека України, — сказала Наталія Гребенюк.

Вона також підкреслила, що послідовність курсу на енергонезалежність заявляють Президент Володимир Зеленський та уряд Олексія Гончарука. Як зазначила експертка, озвучений курс уряду на досягнення 40 % збільшення ВВП в п’ятирічній перспективі безпосередньо пов’язаний зі збільшенням газовидобутку.

Про пріоритетність нафто- й газовидобутку неодноразово підкреслював Президент та керівництво уряду: Україна має відмовитися від імпорту енергоносіїв для того, щоб забезпечити зростання економіки. Зокрема, на цьому наголосив радник міністра енергетики та захисту довкілля Артем Петренко.

— У наступні 5 років уряд та парламент мають амбітне завдання: залучити інвестицій більш ніж на 50 млрд доларів США, щоб зростити економіку держави та покращити добробут громадян. Уряд однозначно підтримує розвиток нафтогазовидобувної галузі, — сказав Артем Петренко.

Він зазначив, що для уряду та Міністерства важлива подальша співпраця з громадами та газовидобувними компаніями. Передусім, за словами радника міністра, вона базуватиметься на довірі та гарній репутації газовидобувних підприємств.

На думку члена Комітету ВРУ з питань захисту довкілля, народного депутата Олександра Маріковського, підприємства і зокрема газовидобувні команії нині пішли далі у питанні захисту довкілля.

— Енергетика та довкілля мусить бути збалансованими. Перший етап — встановлення моніторингу з чіткими правилами, другий — формування ефективної податкової політики у сфері захисту довкілля. Потрібно знайти ефективний компроміс, щоб передати майбутньому поколінню потужну економіку, енергетично сильну державу та стан довкілля, не гірший, ніж сьогодні, — пояснив Олександр Маріковський.

Позиція уряду та парламенту полягає в тому, що стабільність правил гри є основним фактором для залучення інвестицій. Як було публічно заявлено, стимулювальний чинник повинен лишатися.

Стабільний розвиток регіонів залежить від того, як громади використовують рентні кошти

В Україні понад 10 регіонів, які отримують рентні кошти з видобутку вуглеводнів: по 2 % потрапляють у обласний та районні бюджети, 1 % отримують бюджети сільських, селищних та міських рад, на території яких видобувають газ. Об’єднані громади отримують 3 % ренти від видобутку вуглеводнів на своїй території.

Народний депутат України Ольга Бєлькова — один із авторів ініціативи, яка призвела до розподілу ренти на місця. Вона вважає, що ренті кошти варто вкладати у довгострокові проєкти, оскільки ті в результаті принесуть більше розвитку громадам.

Ольга Бєлькова

— Для мене стратегічний напрям — освіта. Хочу щоб керівництво регіонів започатковувало стипендіальні програми, вкладало в навчання мешканців, щоб ті отримували роботу в газодобувних компаніях. Природні ресурси вичерпні, тому варто вкладати кошти в енергозбереження й енергоефективні проєкти. Якщо на ренту будуватимуть виключно дороги, цей експеримент закінчиться нічим, — підкреслила Ольга Бєлькова.

Одним із учасників форуму стала й найбільша газовидобувна компанія України АТ «Укргазвидобування».

— Акціонерами АТ «Укргазвидобування» ми вважаємо всіх громадян України, тому повинні звітуватися перед ними та надавати інформацію про те, що робить компанія і як. Ми видобуваємо на більшій частині території України. Зокрема, це Харківська, Полтавська області та регіони Західної України, — пояснив присутнім фінансовий директор АТ «Укргазвидобування» Євген Палєнка.

Компанія «Укргазвидобування» видобуває 73 % усього обсягу блакитного палива в Україні. При цьому аж 40 % — саме на Полтавщині. Крім того, у регіоні дістають із надр землі майже 71 % всього конденсату і 65 % всієї нафти. На Полтавщині працює філія компанії — ГПУ «Полтавагазвидобування». Завдяки видобутку, громади та область отримують ренту.

— За десять місяців цього року Група Нафтогаз, в яку входить АТ «Укргазвидобування», сплатила майже 90 млрд грн податків. 59 % з них (52,7 млрд грн) сплатило «Укргазвидобування». Більша частина цих податків — рентна плата. Харківська і Полтавська області — лідери в отриманні цих коштів, — розповів фінансовий директор АТ «Укргазвидобування» Євген Палєнка.

Під час виступу Євген Палєнка запевнив, що для компанії, як і для громад, важливо розвивати регіони, де видобувають вуглеводні, бо це вакансії для місцевих жителів. Для цього АТ «Укргазвидобування» нарощувати темпи видобутку, адже чим більший видобуток, тим більша рента. Нині вже є приклади територій, в яких можна побачити якісні зміни. Усе завдяки додатковим надходженням, які в деяких ОТГ сягають 50 % від загального бюджету громади.

Довідка. «Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток» — це платформа для діалогу представників газовидобувних підприємств і громад, на території яких ведеться газовидобуток. Його мета — почути, як живе регіон та розвивається галузь, обговорити співробітництво громад і газовидобувників, поділитися досвідом та планами на майбутнє.

Серед учасників заходу — представники державної влади та органів місцевого самоврядування, народні депутати України, фахівці громадських організацій та галузевих вузів, а також представники найбільших газовидобувних підприємств, які працюють на Полтавщині: АТ «Укргазвидобування», ДТЕК Нафтогаз, Smart Energy, GEO ALLIANCE GROUP, Burisma Group та Полтавська газонафтова компанія.